Żołnierze wyklęci

Dnia 3 marca  2020r. w  naszej szkole odbył się apel poświęcony ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM. Scenariusz i prezentacja uroczystości dotyczyła przedstawienia czasu, zasięgu, zakresu walk zbrojnych i politycznych Polaków o suwerenność po zakończeniu II wojny  światowej. Przedstawiono zakres represji stosowanej na ludności cywilnej, żołnierzach podziemia i duchowieństwie przez sowieckie oddziały NKWD oraz UB,KBW i innych organizacji.  Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego żołnierzy tych nazywamy żołnierzami wyklętymi albo żołnierzami niezłomnymi. Przybliżono genezę tworzenia rządów komunistycznych w powojennej  Polsce  i jej zależność wobec Moskwy oraz udział ludności naszego regionu w walce niepodległościowej. W apelu brali udział uczniowie całej szkoły. Apel został zorganizowany przez p. Lucynę Stach-Rówińską.

Ponadto w naszej szkole została zorganizowana wystawa książek na temat żołnierzy wyklętych przez p. Agnieszkę Matusik.

Dodatkowo w klasie VIII została przeprowadzona przez p. Lucynę Stach-Rówińską lekcja dotycząca żołnierzy wyklętych, na której uczniowie zapoznali się z najwybitniejszymi postaciami z tego okresu.

Wszystkie działania zorganizowane w naszej placówce miały na celu przypomnienie sylwetek żołnierzy wyklętych, którzy z naszej historii byli przez długi czas skutecznie usuwani.