Gminne Obchody 100 Rocznicy odzyskania Niepodległości

16 listopada 2018 r. odbyły się Gminne Obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV-VIII ze wszystkich szkół z gminy Ropa. Pierwsza część uroczystości odbyła się na hali sportowej w Ropie. Wszyscy zgromadzeni wzięli udział w niezwykle interesującej lekcji historii poprowadzonej przez Pana Andrzeaj Ćmiecha – bibliofila i  miłośnika historii regionu ziemi gorlickiej oraz Pana Bolesława Pyznara,  dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1, historyka i pasjonata historii ziemi ropskiej.
W kolejnej części obchodów wystąpili laureaci Gminnego Konkursu Recytatorskiego.
Z dumą wysłuchaliśmy recytacji wierszy patriotycznych przez uczniów naszej szkoły, którzy w tym konkursie zajęli czołowe miejsca. A byli to:

Witor Nowak z klasy III ( I miejsce w I kategorii)

Milena Miczołek  z klasy II ( II miejsce w I kategorii)

Amelia Margraf z klasy V ( I miejsce w II kategorii)

Otylia Święs z klasy VI ( II miejsce w II kategorii)

Magdalena Zagórska z klasy VII ( III miejsce w III kategorii)

Recytacje uświetnił występ naszego szkolnego chóru, pod kierownictwem pani Beaty Rosiek, który zaśpiewał wzruszające pieśni patriotyczne.

Na zakończenie pierwszej części obchodów przedstawiciele władz gminy Ropa wręczyli nagrody i pamiątkowe dyplomy zwycięzcom Gminnego Konkursu Recytatorskiego.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa znaczków i kart pocztowych ph. „Dzieje oręża polskiego”, które przez lata gromadził i wciąż uzupełnia o nowe obiekty swoją kolekcję, Pan Andrzej Ćmiech. Ponadto w formie wystawy, zaprezentowane zostały publikacje autorstwa Pana Andrzeja Ćmiecha oraz prace laureatów konkursu plastycznego ph. „Kiedy myślę Polska”.

W dalszej części uroczystości w Kościele pw Matki Bożej Wspomożenia Wiernych  w Ropie odbyła się Msza Święta  w intencji Ojczyzny, a po niej złożenie wieńców oraz okolicznościowych wiązanek, pod pomnikiem Grunwald.

Było to wyjątkowe święto, upamiętniające po raz kolejny to niezwykle ważne w dziejach naszej historii wydarzenie.

Uczniowie naszej szkoły zwycięzcami Gminnego Konkursu Recytatorskiego ph. "100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości"

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Ropie.

Magdalena Wszołek