Historia Szkoły Podstawowej nr 2 w Ropie sięga 1922r. Wtedy to zrodził się zamysł budowy szkoły w górnej części Ropy. Pierwszy budynek szkolny został oddany do użytku w 1936 roku. Już na początku okazał się zbyt mały w stosunku do potrzeb, dlatego uczono dzieci w prywatnych domach. W ramach reorganizacji w 1970 roku zlikwidowano szkołę 8-klasową, tworząc filię z czterema klasami. Idea budowy szkoły odżyła wraz z reaktywowaniem gminy w 1991r.Zawiązał się wówczas społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły tworząc projekty z większą ilością sal lekcyjnych. Trwały rozmowy które doprowadziły do szczęśliwego finału. W 1991r. położono kamień węgielny pod nowy budynek szkolny, który stanął w pełnej okazałości już po czterech latach. 7 września 1995 roku nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły z reaktywowaniem pełnej szkoły 8-klasowej.

29 maja 2002 roku odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru i nadania Szkole Podstawowej nr 2 w Ropie im. Marii Konopnickiej.

Funkcję dyrektora obecnie pełni pani mgr Jolanta Grzegorzek.