Wycieczka do Krakowa i Bochni

14.10.20209 października 45 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce do Krakowa i Bochni, zrealizowanej w ramach projektu z Województwa Małopolskiego pod hasłem: „Odkrywamy Małopolskę”.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Krakowa.

Jej pierwszym punktem był spacer brzegiem Wisły oraz spotkanie z ziejącym ogniem smokiem Wawelskim. Następnie udaliśmy się na Wawel. Tam zwiedziliśmy Katedrę Wawelską, odwiedziliśmy groby królewskie w kryptach oraz wieżę z Dzwonem Zygmunta, gdzie każdy mógł dotknąć serca dzwonu.

Kolejno pięknymi zabytkowymi uliczkami udaliśmy się na Rynek Starego Miasta. Podziwialiśmy tam symbol Krakowa – Kościół Mariacki, renesansowe Sukiennice, ratusz oraz pomnik Adama Mickiewicza. Mieliśmy czas na zakup pamiątek oraz wykonanie zdjęć upamiętniających wycieczkę.

Po zwiedzaniu Krakowa udaliśmy się na obiad, aby nabrać siły przed następnym etapem wycieczki, której było zwiedzanie najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni.

Zwiedzanie kopalni rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze mogliśmy zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc.

  Dzięki podziemnej ekspozycji multimedialnej poznaliśmy epokę panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi, spotkaliśmy się z polskimi królami, a także z duchem cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się początek kopalni w Bochni. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.

Ta wycieczka różniła się od poprzednich, gdyż musieli musieliśmy przestrzegać rygorystyczne zasady sanitarne takie jak noszenie maseczek, częste mycie rąk, zachowywanie bezpiecznej odległości. Mimo to, uśmiechnięci, zadowoleni, choć nieco zmęczeni, wróciliśmy do domu późnym wieczorem.


 

Magdalena Wszołek

 

Autor: sp2ropa |