Przejdź do treści
Ropa 2 Banner
Przejdź do stopki

Akcja Żonkile 2022

Akcja Żonkile 2022

Treść

Podobnie jak w poprzednim roku nasza placówka przystąpiła do Akcji Żonkile upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. 

Miłość motywem przewodnim akcji Żonkile

Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce "I była miłość w getcie": "Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość"? Dlaczego nikogo to nie interesuje?". Podczas tej edycji akcji Żonkile uczniowie zastanawiali się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Uczniowie klasy IV poznali oblicze miłości rodzicielskiej i przyjacielskiej, śledząc losy Natana i Zosi. 

Bardzo ważna w dzisiejszych czasach jest  postawa mająca z miłością wiele wspólnego: empatiia, wrażliwość na krzywdę innych, poświęcenie na rzecz potrzebujących. Także w tym przypadku towarzyszyły nam słowa Edelmana: "Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia".

Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie. Udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

Wolontariat z tej okzaji przygotwał piękne żonkile, które zostały wręczone naszym najmłodszym uczniom. 

Poniżej podziękowanie za udział w ww. wydarzeniu. 

/files/files/Podzi%C4%99kowania%20od%20dyrektora%20Muzeum%20POLIN.pdf

 

243504