Przejdź do treści
Ropa 2 Banner
Przejdź do stopki

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

Treść

Uczniowie naszej szkoły w dniu dzisiejszym zwiedzili MUZEUM AUSCHWITZ I BIRKENAU - OŚWIĘCIM

Muzeum jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tereny największego hitlerowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu stały się symbolem Holocaustu. Każdy powinien w swoim życiu przynajmniej raz odwiedzić obiekt aby pielęgnować pamięć i robić wszystko aby w przyszłości człowiek dla człowieka był przyjacielem a nie oprawcą.

Uczniowie zwiedzili obie części Muzeum:

1.AUSCHWITZ jest dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia, początkowo był miejscem przetrzymywania głównie Polaków, jako więźniów politycznych, a od 1942 roku stał się równocześnie jednym z kilku ośrodków ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej - niemieckiego planu zlikwidowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny. W obozie Auschwitz straciło życie ponad 1,5 mln ludzi.

 

2. BIRKENAU w pobliskiej Brzezince, powstał w celu masowej zagłady Żydów. Na wielkim obszarze stoją rzędy drewnianych baraków, w których przetrzymywano więźniów. Można zobaczyc tu również ruiny komór gazowych z krematoriami, które pod koniec wojny były, w pośpiechu, likwidowane przez Niemców.

243504