Trzymaj się prosto!

Trzymaj się prosto!

W roku szkolnym 2022/2023 szczególną uwagę zwracamy na prawidłową postawę.

Walka o zachowanie prawidłowej postawie leży  w gestii rodziców ale także wychowawców w szkole. Nauczyciele dbający o stan zdrowia uczniów bez pomocy rodziców, opiekunów i innych nauczycieli nie będą w stanie osiągnąć satysfakcjonujących rezultatów. W ciągu całego życia postawa człowieka ulega licznym zmianom a czas największych przemian przypada na okres wzrostu, ( po jego zakończeniu między 18 – 20 rokiem życia postawa stabilizuje się) dlatego tak istotne jest wypracowanie prawidłowych wzorców już od przedszkola.

Mając na uwadze profilaktykę wad postawy u dzieci w wieku szkolnym szczególną uwagę należy zwrócić na ograniczenie siedzącego trybu życia, zachęcanie do ćwiczeń wzmacniających kluczowe partie mięśni i wpojenie uwagi utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Niezwykle ważne jest uświadomienie uczniom w jak niekorzystny sposób na postawę ciała wpływa uzależnienie od telefonów komórkowych i innych ruchomych urządzeń elektronicznych (nienaturalnie pochylona głowa poddaje odcinek szyjny kręgosłupa ogromnym przeciążeniom!)

Wady postawy u dzieci i młodzieży są coraz częściej spotykane a zaburzenia, które nie zostaną odpowiednio wcześnie wyleczone przyniosą wiele dolegliwości w wieku późniejszym, wtedy też ich korekcja będzie znacznie trudniejsza.